سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 1650 تاریخ انتشار: 1395-07-26 / 15:10:00

ساخت اسکنرهای پیشرفته ام آر آی/ بررسی کوچکترین بیومولکول های بدن

    محققان بابهره گیری از رایانه های کوانتومی موفق به طراحی اسکنرهای ام آر آی پیشرفته و بسیار کوچکی شدند که می توان از آن برای بررسی ساختار تک تک بیومولکولها بدون آسیب رساندن استفاده کرد. […]

ساخت اسکنرهای پیشرفته ام آر آی/ بررسی کوچکترین بیومولکول های بدن

محققان بابهره گیری از رایانه های کوانتومی موفق به طراحی اسکنرهای ام آر آی پیشرفته و بسیار کوچکی شدند که می توان از آن برای بررسی ساختار تک تک بیومولکولها بدون آسیب رساندن استفاده کرد.

استفاده از این اسکنرهای ام آر آی باعث از بین رفتن اطلاعات ذخیره شده در بیومولکول ها نمی شود و بنابراین کاربرد آنها به شیوه ای کاملا ایمن صورت می گیرد.

با این فناوری جدید می توان نحوه تاثیرگذاری داروها بر بدن انسان را به شیوه ای دقیق تر مورد مطالعه قرار داد و دیگر تحقیقات در حوزه فناوری های زیستی را نیز به پیش برد.

پرفسور لیوید هولنبرگ از دانشگاه ملبورن و تیم همکار وی از بیت های کوانتومی کوچک در حد اتم های متداول به عنوان حسگرهای کوانتومی استفاده کردند و با استفاده از آنها بیومولکول های مورد نظر را اسکن کردند.  

وی می گوید برای تجاری سازی این فناوری چند مشکل تکنیکی وجود دارد که با برطرف شدن آنها استفاده عمومی از اسکنر مذکور ممکن می شود. یکی از این مشکلات احتمال از دست رفتن برخی اطلاعات موجود در بیومولکول ها در حین انتقال آنها به اسکنر است.  

دستگاه های ام آر آی عادی از آهن رباهای بزرگ برای تهیه تصاویر سه بعدی استفاده می کنند. اما این اسکنر همین کار را با استفاده از آهن رباهای طبیعی و با حسگرهایی در ابعاد نانو صورت می دهد. این اختراع انقلابی در فناوری بیو و درمان های کلینیکی ایجاد خواهد کرد.  

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری