سیاسی
روزنامه امروز
کد خبرنگار: 101 تاریخ انتشار: 1397-03-10 / 12:05:00

چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

    مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در گفتگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین در خصوص منابع تامین آب صنایع چادرملو در استان یزد گفت: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان و بخصوص فعالان صنعتی است. شرکت چادرملو نیز با درک این شرایط طی چند سال اخیر با اجرای طرح‌های زیر بنایی، گام‌های مثبتی در جهت تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است . […]

چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو  در گفتگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین در خصوص منابع تامین آب صنایع چادرملو در استان یزد گفت: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان و بخصوص فعالان صنعتی است. شرکت چادرملو نیز با درک این شرایط طی چند سال اخیر با اجرای طرح‌های زیر بنایی، گام‌های مثبتی در جهت تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است .

مهندس محمود نوریان درخصوص اقدامات این شرکت در راستای دسترسی به منابع جدید آب افزود: یکی از طرح‌های بسیار ارزشمند و مهم  اجرا شده توسط چادرملو ، طرح جمع آوری، تصفیه و انتقال فاضلاب شهر اردکان به مجتمع صنعتی چادرملو است که در فاصله 25 کیلومتری شهر اردکان قرار دارد.

وی افزود: برای پیشگیری از مصرف آب منابع زیر زمینی و شرب منطقه، شرکت چادرملو در قالب قرارداد با سازمان آب  و فاضلاب استان یزد (با نظارت سازمان آب و فاضلاب کشور)  در قبال اجرای طرح جمع آوری، تصفیه و انتقال آب به صنایع خود، می‌تواند از فاضلاب تصفیه شده استفاده کند که این طرح در حال حاضر به اتمام رسیده است. از طرفی این شرکت با اجرای روش‌های به روز دنیا و بهره‌گیری از روش ( هات شارژ) در کارخانه فولاد و احیای مستقیم خود و پیاده سازی مدیریت مصرف بهینه با اجرای سیستم‌های مدار بسته آب و تصفیه و باز تولید پساب‌های صنعتی خود توانسته بیش از 40 درصد مصرف آب را در صنایع مستقر در مجتمع صنعتی چادرملو کاهش دهد که این موفقیت بزرگی است.

وی در خصوص محل تامین آب مورد نیاز مجتمع معدنی چادرملو در فاصله 180 کیلومتری یزد نیز گفت: در حال حاضر مهمترین منبع تامین آب این مجتمع از تصفیه آب با غلظت بسیار بالای نمک در فاصله 15 کیلومتری این مجتمع است.  علاوه بر آن با ایجاد تاسیسات تصفیه‌خانه در این مجتمع پساب‌های صنعتی نیز مجدداً به چرخه مصرف باز می‌گردد.

مدیر عامل چادرملو یکی دیگر از طرح قابل توجه تامین آب را طرح‌های تامین آب از خلیج فارس برای مناطق مرکزی ایران عنوان کرد و افزود: این طرح  با مشارکت سه شرکت چادرملو، گل‌گهر و مس سرچشمه  اجرا می‌شود . اجرای طرح انتقال آب خلیج فارس در سه مرحله پیش‌بینی شده است که از تصفیه‌خانه احداث شده در بندرعباس آغاز می‌شود و تا یزد و صنایع چادرملو  ادامه می‌یابد .

مهندس نوریان  با اشاره به حل بخشی از نیازهای آینده به آب در مناطق مرکزی و کویری ایران  با اجرای این طرح گفت: پیش‌بینی اولیه برای تامین آب از خلیج فارس 500 میلیون متر مکعب در سال است .

 مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با تاکید بر اینکه ایجاد زیر ساخت‌ها در توسعه اقتصادی و اجتماعی بر عهده دولت‌هاست و آن‌را  عاملی برای تشویق سرمایه‌گذاری در بخش صنعت دانست، گفت: با وجود هزینه سنگین اجرای این طرح، ما برای پیشگیری از بحران‌های آتی اقدام  به اجرای این طرح بزرگ ملی کردیم اما بدون همکاری سیستم بانکی ادامه آن امکان پذیر نیست  و سرمایه‌گذاران نمی‌توانند کل منابع مالی موردنیاز برای اجرای این پروژه را به تنهایی تامین و پرداخت کنند. هر چند تاکنون این سه شرکت مقدار بسیاری از دارایی‌های خود را برای اجرای این پروژه حیاتی اختصاص داده‌اند و حاضریم بخش دیگری از دارایی‌ها را نیز برای گرفتن تسهیلات، وثیقه بگذاریم اما متاسفانه بانک‌ها همکاری نمی‌کنند.

 وی خواستار همکاری بیشتر بانک‌ها و ورود جدی‌تر  وزارت نیرو و وزارت اقتصاد به عنوان دو وزارتخانه  مرتبط با موضوع برای سرعت بخشیدن به اجرای این طرح شد.

مدیر عامل چادرملو در پاسخ به این سوال که پیشتر یکی از مدیران این شرکت به استفاده بخشی از آب قابل بهره‌برداری  عموم در صنایع چادرملو اشاره کرده بود گفت : بله در گذشته این شرایط وجود داشت. اما اکنون با توجه اهمیت مدیریت صحیح تامین و مصرف آب، چادرملو با تقبل هزینه‌های بسیار بالا و اجرای  طرح‌ها و برنامه‌های مورد اشاره، مصرف آب را بشدت کاهش داده و امیدواریم سایر صنایع نیز به این مسئولیت اجتماعی خود واقف و عمل کند.

نظر شما
ارسال دیدگاه

گزارش تصویری